Mistrovství Evropy Goju Ryu 2016 (Steyr, Rakousko)

Od 16. do 18. září 2016 se účastnilo 5 našich členů Mistrovství Evropy v karate Goju Ryu, které hostilo rakouské město Steyr.

Jmenovitě to byli Oldřich Vašíček, který závodil v kategorii kumite mladší žáci 10 - 11 let +40 kg a v kumite týmu, jeho sestra Tereza Vašíčková byla nominovaná ve 4 kategoriích a to kata starší žákyně 12 - 13 let, kumite starší žákyně -50 kg, kata tým a kumite tým starších žákyní. Nicole Michalicová se utkala se soupeřkami v kategoriích kata starší žákyně 12 - 13 let a v týmech kata a kumite společně s Terezou. V kata mladších žáků 10 - 11 let reprezentoval naši republiku Bruno Čáslava, který měl své místo také v kata týmu žáků 10 - 13 let. Nejstarší naší závodnicí byla se svojí kategorií dorostenky 14 - 15 let Michaela Schmiedová, která bojovala jak v kumite + 54 kg, tak v kata a v kumite týmu.

Michaela v kata postupně porazila portugalskou, rakouskou a italskou reprezentantku a dostala se až do finále, které se konalo v české režii a kde se utkala s Dominikou Šabovou z brněnského oddílu. Tuto již porazit nedokázala a získala cennou stříbrnou medaili a stala se vicemistryní Evropy. V kumite se jí již tak nedařilo, zde skončila na 7. místě. Poté ještě poslední síly vydávala v kumite týmu, kde Češkám patřilo 5. místo.

Tereza v úvodním zápase kata porazila portugalskou závodnici, v dalším kole suverénně také Slovenku, ale její nadějný postup zastavila závodnice z Maďarska, která se ale dostala do finále a Tereza tak mohla zabojovat v repasáži o třetí místo, jenže rakouská reprezentantka byla lepší a Tereza se umístila na 5. místě.
Úspěch se ale dostavil v kumite, když po výhře nad Slovenkou a prohře s Rakušankou (pozdější finalistkou) v repasáži získala krásnou bronzovou medaili. Tato ale nebyla jediná, druhá bronzová medaile se jí podařila vybojovat v kumite týmu společně s oddílovou kolegyní Nicole Michalicovou. Společně také absolvovaly kategorii kata tým, ale zde se jim umístit nepodařilo, když je v postupu zastavily portugalské reprezentantky.

Bruno byl také úspěšný a získal dvě bronzové medaile. V kategorii kata sice nejprve prohrál s italským reprezentantem, který ale svojí finálovou účastí Bruna vytáhl do repasáže, kde nejprve suverénně porazil Portugalce a poté ruského závodníka a umístil se na krásném třetím místě.
Druhou bronzovou medaili získal se svými týmovými kolegy v kategorii kata tým žáků 10 - 13 let.

Nicole v kategorii kata bohužel v postupu zastavila prohra s rakouskou reprezentantkou. Mnohem lépe se jí vedlo v kumite týmu starších žákyň, kde se českým děvčatům podařilo vybojovat bronzovou medaili.

Oldřich narazil na svém prvním ME na zkušenějšího závodníka z Ukrajiny a ve své kategorii kumite mladších žáků s ním prohrál a dále nepostoupil. Se svými kolegy v kumite týmu se jim bohužel nepodařilo postoupit přes maďarský tým kumiťáků. Získal ale jako ostatní velmi cenné zkušenosti na tak velké a prestižní soutěži.

Těmto našim závodníkům děkujeme za úspěšnou reprezentaci České republiky a našeho oddílu. Mezi 573 karatisty z 19 zemí, kteří se utkali v 756 startech se vůbec neztratili a prokázali, že když se poctivě trénuje, tak se úspěch dostaví.
Česká reprezentace byla velmi úspěšná a získala ze 75 startů v jednotlivých kategoriích 40 medailí a umístila se na druhém místě za domácím Rakouskem. K tomuto počtu přispěli naši karatisti 6 medailemi.